Jaworzyna Krynicka jest najwyższym szczytem w paśmie Jaworzyny. Jej wysokość to 1114 m. Góra jest silnie zagospodarowana. Na szczyt można dostać się zarówno pieszo, podążając licznymi szlakami turystycznymi, jak i koleją gondolową kursującą z doliny Czarnego Potoku. Na szczycie Jaworzyny znajduję się punkt widokowy. Panorama widokowa obejmuje cały horyzont.
Większość góry jest zalesiona. Niegdyś u szczytu góry znajdowały się liczne polany użytkowane przez Łemków. Po ich wysiedleniu tereny zostały w większości zalesione.
Na szlakach górskich można napotkać na liczne jaskinie i wychodnie. Największa z nich, Kamień Diabelski, znajduje się na wschodnim stoku.
Kamień Diabelski znajduje się przy czerwonym i zielonym szlaku. Jest to ostaniec zbudowany z piaskowców, mający kształt grzyba i wysokość około 5 metrów. Jego pochodzenie nie jest znane, jednakże wśród miejscowej ludności krążą dwie legendy wyjaśniające jego tajemnicę. Pierwsza legenda mówi, że kamień ten został upuszczony przez diabła, który niósł go, by zniszczyć nim krynickie zdroje. Jednak w mieście zapiał kogut, przez którego diabeł upuścił kamień nie doniósłszy go. Druga legenda mówi o pewnym rycerzu z Muszyny, który zakochał się w krynickiej pasterce. Ojciec rycerza nie wyraził zgody na jego małżeństwo z pasterką, gdyż była ona biedna. Król wysłał rycerza na wyprawę wojenną z nadzieją, że z czasem zapomni on o dziewczynie. Gdy po wyprawie rycerz wracał w rodzinne strony, na Górze Parkowej w Krynicy-Zdroju został napadnięty przez zbójów. Jęki rannego rycerza usłyszała pasterka, która niedaleko pasła swoje owce. Na widok rannego ukochanego zaczęła modlić się do Matki Boskiej prosząc o jego uzdrowienie. Wielkie było jej zdziwienie, gdy zobaczyła wypływające obok niej źródełko wody. Obmyła wodą z tego źródła rany rycerza, a ten wnet ozdrowiał. Szczęśliwy z powodu odzyskania syna ojciec zgodziła się na małżeństwo syna z pasterką. Kiedy diabły usłyszały o istnieniu w Krynicy źródełka z życiodajną wodą, postanowiły je zniszczyć. Jeden z diabłów podniósł ogromny głaz z Tatr i chciał go zrzucić na źródełko, aby je zniszczyć. Ale pod szczytem Jaworzyny zapiał kur, diabeł zląkł się i upuścił kamień, który leży tam do dziś.
Na Jaworzynie znajduje się również schronisko PTTK. Położone jest na wysokości 1050 m n.p.m.
Zimą Jaworzyna jest również ośrodkiem narciarskim, jednym z największych w Polsce. Stacja narciarska oferuje 7 różnych tras o łącznej długości ponad 8,3 km.